Na rynku wtórnym nadal spadają ceny mieszkań. Budowa domu murowanego - technologia i zalety. Korzystanie z nieruchomości bez umowy. Jak wyeksmitować uciążliwego lokatora nieruchomości. nieruchomości, mieszkania, domy, działki, grunty, lokale, sprzedaż, kupno, wynajem, zamiana

Nieruchomości

domy, nieruchomości w budownictwie

Element niekonstrukcyjny - To inaczej wszystkie elementy wykończeniowe budynku. Należą do nich: ściany działowe, tynk, okładziny izolacyjne, okna, drzwi itp.

finanse: mieszkanie, dom, nieruchomość

Limit kredytowy - limit wyliczony na podstawie zdolności kredytowej. Jest on uzależniony od indywidualnej zdolności kredytowej. Najczęściej jest to wielokrotność dochodu, jednak banki mogą mieć indywidualnie ustalone czynniki wpływające na wysokość limitu, np. fakt jak długo jest się klientem danego banku, czy posiada się jakiś inny produkt w danym banku.

ubezpieczenia: działki

Papier wartościowy - Dokument uosabiający prawa majątkowe przysługujące jego posiadaczowi. Do najpopularniejszych papierów wartościowych zalicza się akcje, obligacje, bony skarbowe, bony oszczędnościowe, banknoty, czeki i weksle.

Jak wyeksmitować uciążliwego lokatora nieruchomości

Właściciel nieruchomości może rozwiązać umowę najmu z uciążliwym lokatorem i wnieść pozew do sądu domagając się jego eksmisji. Po wydaniu orzeczenia przez sąd, komornik przeprowadza postępowanie egzekucyjne i dokonuje opróżnienia lokalu. Niekiedy zdarza się jednak, że najemca lokalu jest chroniony może zostać wyeksmitowany tylko pod warunkiem przydzielenia mu innego zastępczego lokalu.

Jeżeli najemca sam dobrowolnie nie chce opuścić zajmowanego lokalu po wypowiedzeniu lub zmianie warunków umowy najmu, właściciel ma prawo wystąpić do sądu o eksmisję tylko w przypadkach wskazanych w odpowiednich przepisach.

Jednym z takich przypadków jest, gdy właściciel lokalu podwyższy dotychczasową wysokości czynszu, a lokator odmówi płacenia czynszu w podwyższonej wysokości i zawiadomi o tym właściciela na piśmie.

Właściciel lokalu może wystąpić również o eksmisję uciążliwego lokatora, jeżeli zajmuje on lokal bez żadnej umowy najmu.

Uciążliwego lokatora można się również pozbyć, jeżeli rażąco i uporczywy łamie on regulamin porządku domowego. Rażące zachowanie lokatora to takie, które jest uciążliwe dla wszystkich innych mieszkańców korzystających ze swoich lokali w danym budynku. Jeżeli tak jest to właściciel może wytoczyć powództwo o rozwiązanie przez sąd stosunku prawnego uprawniającego do zajmowania lokalu i nakazanie jego opróżnienia.

konin domy, nieruchomości konin - grunty

nieruchomości, mieszkania, domy, działki, grunty, lokale, sprzedaż, kupno, wynajem, zamiana

domy w budownictwie

Wieniec - Belka żelbetowa wykonana nad każdą ścianą nośną budynku w celu jej wzmocnienia i usztywnienia stropu. Jej zadaniem jest m.in. równomierne rozłożenie obciążenia ze stropu na ściany.

Suterena - to kondygnacja budynku lub jej część zawierająca pomieszczenia, w której poziom podłogi w części lub całości znajduje się poniżej poziomu projektowanego lub urządzonego terenu, lecz co najmniej od strony jednej ściany z oknami, poziom podłogi znajduje się nie więcej niż 0,9 m poniżej poziomu terenu przylegającego do tej strony budynku.

prawo: sprzedaż mieszkań

Wywłaszczenie - Wywłaszczenie nieruchomości polega na pozbawieniu albo ograniczeniu, w drodze decyzji administracyjnej, prawa własności, prawa użytkowania wieczystego lub innego prawa rzeczowego na nieruchomości. Jest dopuszczalne jedynie wówczas, gdy jest dokonywane na cele publiczne i za słusznym odszkodowaniem. Nieruchomość może być wywłaszczona tylko na rzecz Skarbu Państwa albo jednostki samorządu terytorialnego.

domy jednorodzinne w ubezpieczeniach

zamek mechaniczno-elektroniczny - zamek, którego uruchamianie następuje przy zastosowaniu systemu elektronicznego.

finanse: kupno działki

Kredyt hipoteczny - opłaty - Wysokość opłat oraz fakt ich pobierania zależy indywidualnie od każdego z banków. Dlatego porównując różne oferty kredytowe, oprócz oprocentowania warto także sprawdzić inne koszty wiążące się z zaciągnięciem kredytu w danym banku. Przykładowe opłaty to:
Opłata za rozpatrzenie wniosku: jednorazowa, płatna przy składaniu wniosku kredytowego.
Opłata za wycenę nieruchomości - banki stosują różne rodzaje wycen:
- wycenę nieruchomości przeprowadzaną na zlecenie banku lub Klienta przez niezależnego rzeczoznawcę majątkowego. Jest to na ogół koszt od kilkuset do ponad tysiąca złotych.
- wycenę nieruchomości przeprowadzaną przez pracownika banku. Wiąże się ona ze znacznie mniejszymi kosztami dla Kredytobiorcy, a czasami jest bezpłatna dla Klienta.
Opłata za wcześniejszą spłatę - opłata za wcześniejszą spłatę części lub całości kredytu. Niektóre banki nie pobierają żadnych opłat za wcześniejszą spłatę kredytu, umożliwiając regulowanie czasu spłaty w zależności od Twojej bieżącej sytuacji finansowej.
Prowizja z tytułu udzielenia kredytu - opłata jednorazowa płatna przy podpisaniu umowy kredytowej lub w inny sposób np. w trakcie spłaty kredytu. Wysokość prowizji i sposób jej pobrania jest dokładnie opisany w każdej umowie kredytowej. Prowizja stanowi średnio od 0 do 3% wartości udzielonego kredytu w zależności od banku.

Wskaźnik LTV - LTV (z ang. loan to value) jest to wskaźnik, który określa wysokość kredytu w stosunku do wartości zabezpieczenia (czyli np. wartości nieruchomości). Służy przede wszystkim do ustalania wysokości oprocentowania. Im niższy jest współczynnik LTV, tym niższe oprocentowanie może zaproponować bank. Zwyczajowo przy LTV przekraczającym 80%, banki wymagają dodatkowego ubezpieczenia tzw. brakującego wkładu własnego.

Nieruchomości © 2024

Budowa domu murowanego - technologia i zalety. Korzystanie z nieruchomości bez umowy. Na rynku wtórnym nadal spadają ceny mieszkań. Jak wyeksmitować uciążliwego lokatora nieruchomości. nieruchomości, mieszkania, domy, działki, grunty, lokale, sprzedaż, kupno, wynajem, zamiana